Wystawa "Po torach dziejów -od deportacji do repatriacji"

17 września 2015 roku przypada 76. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. O godzinie 12.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie wystawy związanej z tymi tragicznymi wydarzeniami. Organizatorem uroczystości była Fundacja "MultiOcalenie", współorganizatorem był Zespół Szkół Samorządowych w Krynkach.
 

"Dzień pamięci o deportacjach" odbył się w ramach projektu "Po torach dziejów - od deportacji do repatriacji" współfinansowanym przez Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra". Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – pani Jolanta Gudalewska – burmistrz Krynek, zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Krynkach – pan Krzysztof Prolejko.

Gośćmi honorowymi były panie Lili Zawadzka i Natalia Malicka. Obie pochodzą z polskich rodzin, obie urodziły się i mieszkały poza granicami Polski i obie zawsze czuły się Polkami.

Największym zaskoczeniem był przyjazd do Krynek na Podlasiu gości z Krynek w gminie Brody w województwie świętokrzyskim, oddalonych od nas o 400 kilometrów. Mamy nadzieję, że będzie to początek współpracy zarówno między parafiami jak i szkołami.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas I - III Gimnazjum oraz nauczyciele. Po części oficjalnej spotkaliśmy się na poczęstuku w stoółowce szkolnej, przygotowanym przez Gospodę pod Modrzewiem z Krynek, dzięki wsparciu Fundacji MultiOcalenie. 

Więcej informacji:

http://bialystok.tvp.pl/21672049/wystawa-poswiecona-dziejom-od-deportacji-do-repatriacji

ZDJĘCIA