Misja Przyg(r)oda

Zielona Szkoła

W czerwcu minionego roku szkolnego uczniowie klas IV - VI SP uczestniczyli w zajęciach wyjazdowych w Narwiańskim Parku Narodowym. Przez 5 dni odkrywali tajniki przyrody, a szczegółowe relacje były zamieszczane na facebooku. Po powrocie do Krynek uczestnicy Misji Przyg(r)da pod kierunkiem Pani Renaty Makar opracowali quest "Na szlaku kryńskich skarbów przyrody, kultury i historii". Praca uczniów została wyróżniona w konkursie Programu Misja Przyroda! i otrzymała nagrodę w kwocie 1500 zł, która jest przeznaczona na dofinansowanie wycieczki edukacyjnej.

Przedstawiamy krótki opis questu "Na szlaku..."

„Quest zaczynamy od kryńskiej szkoły,

Weź w dłonie mapkę, a będziesz wesoły,

Że już zaczynasz z nami przygodę

I poznasz naszego miasteczka urodę.”

Tymi słowami uczniowie Zespołu Samorządowego w Krynkach pod kierunkiem p. Renaty Makar rozpoczęli pracę projektową do II etapu programu „Misja Przyroda – edukacja przyrodnicza w parkach narodowych”.

Praca została zauważona i doceniona. Uczniowie otrzymali wyróżnienie a ich projekt został opublikowany w specjalnym dodatku gazety „Misja Przyr(g)oda”, zatytułowanym „Nieodkryte Szlaki”.

Autorzy przygotowali mapkę ścieżki i oprowadzają nas po tutejszych skarbach przyrody, kultury i historii. W wierszowanych wskazówkach ukryli informacje dotyczące ważnych miejsc naszego miasteczka i okolicy.

Wędrując wzdłuż wyznaczonej trasy poznamy historię kaplicy na cmentarzu prawosławnym, cmentarza żydowskiego czy też podworskiej stajni. Ścieżka przyrodniczo – kulturalna doprowadza nas do placu jagiellońskiego, lipowej alei i nie omija rodzimych artystów. Poznamy obrazy ze skór – „Puje” – pana Jana Pula i rzeźby ptaków pana Jana Czabana. Uczniowie dokładnie i pomysłowo przedstawiają walory swojej okolicy. Całą trasę oparzyli questowymi zagadkami i zdjęciami.

Dziękujemy autorom: Jakubowi Tomulewicz, Emilii Krysztopowicz, Karolowi Woronowicz, Piotrowi Onoszko, Magdalenie Kaczmarczyk, Maciejowi Turycz, Martynie Wysockiej, Kamili Łukaszewicz, Aleksandrze Woronowicz, Jackowi Machłajewskiemu, Katarzynie Leszczyńskiej, Wiktorowi Kopeć, Kamili Baranowskiej, Pauli Woronowicz, Karolinie Ewie Lipskiej, Izabeli Fiłonowicz, Szymonowi Jankiewicz i Piotrowi Sewastianowicz oraz pani Renacie Alicji Makar i wszystkim nauczycielom - opiekunom, którzy wspierali uczniów w przygotowaniu tej niezwykłej ścieżki przyrodniczo – kulturowej. Wyróżniona praca otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł, która zostanie przekazana na dofinansowanie wycieczki edukacyjnej. Jeszcze raz dziękujemy twórcom, że dzięki ich pomysłowości i zaangażowaniu możemy w oryginalny sposób poznać tę malowniczą, wielokulturową z bogatą historią, miejscowość, jaką są Krynki.